Poporodní dula

Kdo je poporodní dula?

     Poporodní dula se soustředí na podporu a pomoc ženám v poporodním období, především v šestinedělí, ale i později. Šestinedělí je období seznamování a sžívání se s miminkem. Ženy, kterým se narodilo první dítě, se o ně učí pečovat a osvojují si kojení. Maminky, které již mají starší děti, se učí zkoordinovat péči o různě staré děti. Mnohdy zůstávají s dětmi doma samy. Pouze některé mohou využít každodenní pomoci jiných žen z příbuzenství. Všechny ženy bez rozdílu však potřebují během šestinedělí odpočívat, pečovat o sebe a o miminko.

✓ Poporodní dula ženě usnadňuje mnohdy náročný čas šestinedělí, podporuje ji a pomáhá, aby mohla dostatečně odpočívat a nabrat síly na další období mateřství. 
Přijímá každou ženu s pochopením takovou, jaká je, a trpělivě jí naslouchá. 
Poskytuje informace, jak o sebe během šestinedělí pečovat, jak se dobře stravovat a může třeba pro rodinu i uvařit, pokud si to žena přeje.
✓ Poradí s péčí o miminko, předává praktické informace a zkušenosti a může i s péčí o dítě pomoci.
✓ Poskytuje podporu při kojení.
✓ A může pomoci i se staršími dětmi, aby se žena mohla nerušeně věnovat novorozenému miminku, péči o sebe nebo si odpočinout.

– Česká asociace dul –

S čím Vám může pomoci?

     Poporodní dula podporuje nově zrozenou matku v jejích mateřských kompetencích a pomáhá jí zvládnout novou situaci v rodině:

✓ je ženě k dispozici podle jejích potřeb, vyslechne ji, prakticky pomůže,
✓ dělá ženě společnost
✓ reflektuje se ženou její porod
✓ zná současné trendy – kontaktní rodičovství, nošení v šátku, látkové pleny,
✓ bezplenkovou komunikační metodu
✓ podporuje ženu v komunikaci s partnerem, širší rodinou i zdravotníky
✓ předává informace a zkušenost, jak zvládnout sladění péče o miminko s
✓ potřebami starších sourozenců
po dohodě pomáhá se vším, co ženě přijde vhod: drobná pomoc s domácností,
✓ vaření a menší nákupy, pomoc se staršími dětmi
✓ je schopna rozpoznat případné patologické psychické stavy, poskytnout
✓ kontakty na odborníky

     Rozsah poskytovaných služeb se u jednotlivých dul může lišit, vždy záleží na individuální dohodě klientky a duly na konkrétní pomoci.
     S poporodní dulou je vhodné se seznámit už v těhotenství a dohodnout se na spolupráci po porodu. Můžete ji však oslovit i během šestinedělí nebo také později po narození miminka.

     Poporodní duly České asociace dul respektují společné potřeby dvojice matky a dítěte (tzv. MotherBaby) a podporují ženy, aby se svým dítětem měly hodně kontaktu a samy se o ně staraly (pokud to jejich zdravotní stav dovolí). Pomáhají matkám tak, aby ony samy mohly pečovat o své novorozeně. Poporodní dula předává informace a zkušenosti, matčiny názory a postupy neposuzuje.

– Česká asociace dul –